Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejski Dom Kultury w Kaletach

Szachiści

Szachy

Instruktor sekcji Marek Rupik (ur.1964r), prowadzi zajęcia w Miejskim Domu Kultury w Kaletach, sędziuje rozgrywki szachowe jak również sam często bierze czynny udział w zawodach jako reprezentant klubu szachowego „MDK KALETY”. Z wykształcenia mgr inż. zootechnik, posiada uprawnienia sędziowskie w szachach, ma przygotowanie pedagogiczne, miłośnik gry w szachy od wczesnego dzieciństwa. Swoją działalność w charakterze instruktora sekcji szachów i skata w Kaletach rozpoczął w roku 2004. Wcześniej zajęcia te prowadzili Kazimierz Andrzejczak, a następnie Zygmunt Kochanek. Do wstąpienia do klubu oraz czynnego reprezentowania „MDK KALETY” w zawodach zachęcił go w roku 1998r. ówczesny instruktor sekcji Kazimierz Andrzejczak. W owym czasie miały miejsce starty w kilku międzynarodowych turniejach szachowych m.in. w Polanicy Zdroju i w Wiśle, które zaowocowały nadaniem panu Markowi pierwszej kategorii szachowej.

Na początku lat 2000-ch kategorią taką mogło poszczycić się tylko dwóch zawodników klubu „MDK KALETY”, Kazimierz Andrzejczak oraz właśnie pan Marek. Od roku 2004 w ramach cotygodniowych zajęć przewinęło się przez sekcję szachową bardzo wielu młodych ludzi biorących aktywny udział w rozgrywkach „GRAND-PRIX”, wyłoniło się wiele talentów.

W chwili obecnej w Śląskim Związku Szachowym w Katowicach zarejestrowana jest spora grupa kaletańskiej młodzieży z nadanymi okręgowymi kategoriami szachowymi. Nadanych jest wiele kategorii: V-tych, IV-ch kilka III-ch i jak do tej pory jedna II-a. Niewątpliwie największym sukcesem szachistów kaletańskich w latach 2000-ch było wygranie grupy eliminacyjnej do Drużynowych Mistrzostw Śląska Seniorów w roku 2003. W ówczesnej drużynie grali m.in.: Dariusz Szopka, Marek Rupik, Andrzej Majczyna, Kazimierz Andrzejczak, Lesław Bidziński, Zygmunt Kochanek, Adam Kaźmierski, Janusz Michalik i Katarzyna Helisz. W następnych latach udział w drużynowych zawodach szachowych Śląskiej Ligi Okręgowej był dla szachistów z Kalet również prestiżowy, była to też okazja do zdobywania doświadczenia dla młodych graczy jak również podwyższania kategorii szachowych. Co roku na początku maja prowadzony jest w Kaletach turniej szachowy, który na trwałe wpisał się do kalendarza imprez kulturalnych Kalet pod nazwą „Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Kalet”. Gościliśmy na tych turniejach wielu szachistów ze Śląska w tym również wielu z tytułem kandydata na mistrza co bardzo podnosiło rangę tych imprez. Od kilku lat trwa aktywna rywalizacja szachistów Kalet i czeskiego Vitkowa. W ramach tej rywalizacji przeprowadzane są turnieje szachowe zarówno w Kaletach jak i w Czechach. Od dwóch lat klub szachowy „MDK KALETY” wystawia swoich zawodników do rozgrywek indywidualnych „Mistrzostw Śląska Juniorów”. Największym osiągnięciem jak do tej pory było miejsce bliskie awansu do rozgrywek miedzy-wojewódzkich Mateusza Płonki w roku 2009. Z innych ciekawych inicjatyw szachiści „MDK KALETY” biorą już od dwóch lat udział w drużynowych mistrzostwach w Muzeum Chleba w Radzionkowie. Zawody te prowadzone są w ciekawej formie, gra dwóch seniorów i dwóch juniorów. Należy wyróżnić drużynę z Kalet, która regularnie zajmowała w tych rozgrywkach miejsca w pierwszej 10-tce.

Wielkim szachowym wydarzeniem mającym miejsce na terenie Miejskiego Domu Kultury w roku 2010 w Kaletach było przeprowadzenie po raz kolejny „Gimnazjady Szkół Powiatu

AKTUALNOŚCI:

Turniej szachowy o puchar Burmistrza Miasta Kalety

Utworzono dnia 25.07.2022
Miniatura - Turniej szachowy o puchar Burmistrza Miasta Kalety
Dnia 22.05.2022r w ramach XXII Dni Kalet został przeprowadzony Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Kalety. Jak zawsze dopisała frekwencja. Przybyło 46 zawodników w tym 22 juniorów do lat 14-tu. Po raz pierwszy mieliśmy turniej międzynarodowy w Kaletach, gdyż w szrankach...
czytaj dalej... na temat: Turniej szachowy o puchar Burmistrza Miasta Kalety

katalog_biblioteki

Imieniny

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31